неделя, 10 юни 2012 г.

Ре-лечение на горен централен резец с размер на канала 120


Касае се за горен централен резец лекуван преди повече от 10 години от колега в Гърция.
Пациентката дойде за консултация по повод налична интраорална фистула в зоната на апекса на зъба и неизчезваща тъпа постоянна  болка локализирана в зоната на същия зъб “появила се преди 10-ина дни”.
Както се вижда от рентгеновата снимка преди началото на лечението налице е периапикална лезия и де факто липса на коренов пълнеж в канала.
Отстраняването на пинлея беше направено с помоща на конични диамантени борери Делтадент с изборване, за да не се отнемат значими количества от и без това малко останалите зъбни тъкани. След отнемане на достатъчно материал от пинлея същият накрая беше отстранен от канала с помоща на москито.
В канала бяха намерени остатъци само от глас йономерен цимент ! Апикалната трета на канала беше на практика “празна” !
На следващата рентгенова снимка се вижда каналът обработен с ръчни инструменти до размер 120 ! 
 
Ясно личи липсата на апикално стеснение и започналата начална резорбция на апекса. В канала е оставен като временна вложка разтвор на Октенисепт и е поставена тапа от СаОН. Преди това в рамките на две посещения беше направено следното:
1-во посещение - Веднага след края на механичната обработка на канала - промивка с 20 мл 2.5 % хипохлорит, 6 мл физиологичен р-ор, 20 мл Октенисепт, временна вложка от Октенисепт с тапа от СаОН за 24 часа.
2-ро посещение – Отстраняване на тапата от СаОН, промивка с 6 мл физиологичен р-ор, 20мл 2.5 % хипохлорит, 6 мл физиологичен р-ор, 20мл Октенисепт. Временна вложка – Октенисепт и тапа от СаОН за 7 дни.
3-то посещение – интраоралната фистула беше изчезнала и вече нямаше никаква клинична симптоматика. Последна промивка с 6 мл физиологичен р-ор, 20мл 2.5 % хипохлорит, 6 мл физиологичен р-ор, 20 мл Октенисепт, 6 мл физиологичен р-ор.
Каналът беше подсушен с хартиени щифтове. Заради изпиляването на голяма част от стените от колегата провел началното лечение в три четвърти от дължината на канала стената му не беше по-дебела от 0.5 – 0.7 мм. Имаше добра директна видимост до апикалната трета. Поради големия размер на канала не беше уместно да се използва пълнител тип Лентуло за вкарване на биокерамичната паста в канала. Затова реших да запълня директно апикалната трета с биокерамична паста iRootSP с помоща на пластмасов апликатор закрепен към шприцата с паста. Такива апликатори се дават като част от опаковката iRootSP. След вкарването на малко паста в началото на апикалната трета я кондензирах с 10-15 “помпещи” движения до края на канала с помоща на гутаперчов щифт 40.06 с отрязан връх.
После прибавих още паста и пак кондензирах, докато апикалната трета на зъба се запълни добре с биокерамична паста. Дозапълних след това и горните две трети на канала с паста екструдирайки я директно в канала. Поставих временна вложка и изчаках 48 часа, за да се втвърди напълно биокерамиката.
В следващото посещение с диамантено борче Делтадент с дълга шийка изборих втвърдената биокерамика в горните две трети от канала и покрих оставащата в канала керамика с глас йономерен цимент – “черното пространство” на ренгеновата снимка по-долу.
Пространството заето от ГЙЦ изглежда като “празно” на рентгенографията, заради голямата разлика в контрастнотта на биокерамичната паста, ГЙЦ и фиброусиления композит използван за изграждане на зъба. Виждате този участък от канала и на голямо увеличение.
Заради малкото останали зъбни тъкани изграждането на този зъб с нов метален или циркониев пинлей щеше да доведе до голям риск от фрактуриране на корена впоследствие. Затова направих изграждането само с фиброусилен композит НУЛИТ Ф. Според изследвания направени през 2004 год. в Университета Отаго – Дънедин, Нова Зеландия “пинлеят” от изключително здравия фиброусилен композит НУЛИТ Ф има същата здравина като този изработен от метал, но модулът му на еластичност е много по-близък до този на дентина и рискът от фрактура на корена става значимо по-малък.


На последната снимка виждате резултата две седмици след запълването на канала веднага след поставянето на металокерамичната корона. Забележете значимото намаляване на периапикалната лезия само две седмици след запълването на канала с биокерамичната паста iRootSP.
 

За да разгледате снимките в пълен размер кликнете върху тях.