петък, 16 септември 2011 г.

КОФЕРДАМ - ДА ИЛИ НЕ ?


Долупоказаните клинични примери от моята практика показват красноречиво, че неизползването на кофердам не води задължително до неуспех на едно кореново лечение например.

Случай на субпериостален абсцес с некроза на пулпата при 14 годишно момиче. Случаят е показан в раздел Ендодонтия на блога през Февруари 2009 год. Ето и отличният резултат от лечението 19 месеца след кореновото лечение. Вижда се пълното възстановяване на костната структура и на периодонталния лигамент само шест месеца след лечението и запазването на постигнатото пълно оздравяване 19 месеца след лечението.Снимките са съответно преди и веднага след лечението в рамките на едно посещение. Контролите са направени след една седмица, три седмици, шест месеца и деветнадесет месеца.







Случай на пулпит на долен ляв осми зъб. Снимките са преди лечението, веднага след запълване на каналите в едно посещение и две години след лечението. Виждате идеалното здраве на периапикалната кост и пълна липса на периапикални изменения след период от две години.




Трети случай - касае се за субпериостален абсцес на долен ляв втори премолар. Търсейки канала колегата е направил перфорация под нивото на костта и е изпилил по-голямата част от тъканите на коронковата част на зъба. Виждате състоянието на зъба преди моето лечение, веднага след запълването на канала,седем седмици по-късно и две години след лечението. Налице е пълно възстановяване на коста около апекса на зъба и липса на клинична симпотматика.





Каналите са запълнени с биокерамична паста iRoot SP, а обтурациите са направени с фотополимеризиращ композит Nulite F. За пролекуване на перфорацията е използвана биокерамична паста iRoot BP.





петък, 17 юни 2011 г.

Deep split при горен втори премолар

Касае се за остър пулпит при горен втори десен премолар.



Лечението беше проведено в две посещения - първото за спиране на болката и първична обработка на каналите в рамките на времето, с което разполагах и второто за окончателна обработка на каналите и запълването им. (обикновено предпочитам да обработвам и запълвам каналите при пулпити в едно посещение)

Премахнах частта от обтурацията над кариозния дефект и го почистих. Изградих липсващата стена с течен композит. С кръгъл диамантен борер с дълга шийка отстраних коронковата част от пулпата. После с К пила # 08.02 обмазана с Endo Prep cream (EDTA + Urea - Cerkamed Poland ) създадох "гладък път" прохождайки каналите на пълна дължина. По време на работата с този файл стана ясно, че каналът в дълбочина се разделя на две.После обработих с D finders #10.02 (MANI Japan) също на пълна дължина. По време на работата с D finders определих работната дължина във всеки канал с апекслокатор. Продължих с ръчни К пили до # 25.02 на работна дължина. След това с машинна пила HERO Shaper Difficult Sequence #20.06, но използвана ръчно оформих горната трета на канала. Промих обилно последователно с хипохлорит ( Chlorax 2.5 % - Cerkamed Poland по 5 мл за всеки канал)и физиологичен р-ор.Накрая промих всеки канал с по 4 мл ОКТЕНИСЕПТ.Изчаках две минути след тази промивка и промих с по 2 мл физиологичен р-ор всеки канал. Запълних горната трета в която двата канала се сливат с СаОН паста ( Calcipast - Cerkamed - Poland )и затворих с временна фотополимеризираща вложка.
Една седмица по-късно с промивка с40 % лимонена к-на и механично с К пила премахнах СаОН. Промих обилно с физиологичен р-ор и с хипохлорит. С ръчни К пили разширих апикалната трета на двата канала до #35.02. След механичната обработка промих всеки канал с по 5 мл хипохлорит, последвано от промивка с по 2 мл физиологичен р-ор. Накрая промих с по 4 мл ОКТЕНИСЕПТ всеки канал. Изчаках три минути и за последно промих с по 2 мл физиологичен р-ор. Подсуших със стерилни хартиени щифтове.
Запълних каналите с биокерамична паста iRootSP използвайки пълнител Lentulo и никел титанов ръчен спредер # 25.02 (червен). Поставих във всеки канал единичен гутаперчов щифт #25.04 с два милиметра по къс от работната дължина. Така последните два милиметра от каналите останаха запълнени САМО с биокерамична паста.

Методът за запълване можете да видите на видеото, което съм качил в You Tube :
www.youtube.com/watch?v=Pz44YMgCkqk

Поставих временна заплънка и следващата седмица ще направя окончателната обтурация.
На долните две снимки можете да видите крайния резултат от запълването. Забележете извивката на единия от каналите в последните милиметри и доброто запълване с биокерамична паста на тази част.



сряда, 15 юни 2011 г.

Кофердам - да или не ? Или как се борим с кризата ?

Година и половина не бях писал в блога си. През последните месеци получих обратна информация от колеги, че все пак са си направили труда да прочетат написаното от мен. Затова ще се опитам да поствам по нещо поне един път месечно.

Напоследък се появиха практики, които в настъпилата криза и в "борбата" за оредяващите пациенти започнаха да използват некоректни подходи за привличането им. Някои взеха да твърдят, че практиките им били "върхът на сладоледа" само защото имат голям аквариум в чакалнята или защото били оборудвани с "най-последните" модели техника.

НИЩО НЕ МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ уменията на стоматолога, най-малкото пък прекрасно обзаведената чакалня например. Няма независими изследвания, които да показват и статистически значими разлики в резултатите при използване на "последния модел" лазер. Няма нещо, което да се прави с хирургичен лазер и което опитен колега да не може да направи със скалпел ! Може много да се дискутира и за реалния ефект от прилагането на "терапевтичен" лазер.

Срещам и реклами, в които се твърди, че всеки стоматолог, който не използва кофердам не работел качествена стоматология. Поне до момента НЕ МИ Е ИЗВЕСТНО да има научна публикация, която да доказва, че при използване на кофердам резултатите от стоматологичното лечение са по-добри. Да, кофердамът е удобство за стоматолога, но е неудобство за повечето пациенти. Особено при тези които имат изразен рефлекс за гадене.

Има твърдения, че ако се прави кореново лечение задължително трябва да се използва кофердам и ако не може да се постави кофердам зъбът трябвало да се извади. Такива твърдения са абсолютно несъстоятелни. Аз не работя ендодонтия с кофердам и твърдя, че моите резултати след проведено кореново лечение са по-добри от тези на много колеги използващи кофердам, топла гутаперча и сийлър на епоксидна основа.

На този линк можете да прочетете повече : http://valdental.eu/Infodent_article.pdf

Другият момент е, че в повечето случаи поставеният кофердам се обезмисля защото поставен както е показано на снимките не осигурява така лелеяната изолация на зъба.





Другата "мантра" е, че ако не използвате методите за запълване на канали с топла гутаперча и апаратура за хиляди долари/евро не можете да работите качествена ендодонтия. Както и по-рано съм писал гутаперчата, използвана самостоятелно, е материал с изключително лоши запечатващи свойства. На снимката е показано какви празни пространства остават след свиването на гутаперчата, ако тя самостоятелно се използва за запълване на кореновия канал.
Черно - празнина /Жълто - гутаперча / зелено - зъб.



Затова гутаперчата винаги се използва със сийлър, който да запълни оставащото празно пространство. Когато обаче се използва сийлър на база епоксидна смола, той също се свива и на практика пак остават празни пространства между сийлъра и стената на кореновия канал.

На този линк видеото, което съм качил показва как можете да осигурите добра аспирация на използваните за промивка разтвори и без да поставяте кофердам при кореново лечение.
http://vbox7.com/play:62e810c9

Аз използвам ОКТЕНИСЕПТ вместо хлорхексидин защото е нетоксичен и не уврежда тъканите на устната кухина, даже и при попадане на неразреден разтвор в устата. В същото време антибактериалният му ефект е по-добър и не образува преципитат с хипохлорита.

Използването на биокерамична паста за запълване на кореновия канал представлява повратен момент в съвременната ендодонтия. Биокерамичната паста се свързва химически със стената на канала и рискът от микропросмукване и ре-инфектиране на канала става пренебрежимо малък. Биокерамичната паста iRootSP има също: силно и продължаващо 72 часа антибактериално действие, не се свива, хидрофилна е, на практика не се резорбира и най-важното - тя е абсолютно биопоносима ! / след втвърдяването си се превръща в костно-заместителен материал - хидроксилапатит /

Видеото, което съм качил в You Tube, показва как с ръчни канални пили, пълнител Лентуло, ръчни никел титанови спредери и качествен материал за запълване могат да бъдат постигнати отлични резултати при едно кореново лечение. Разбира се трябва да се отдели необходимото време и внимание за доброто механо-химично почистване на канала преди запълването му с биокерамична паста iRootSP.
www.youtube.com/watch?v=Pz44YMgCkqk