събота, 4 април 2009 г.

Протокол за оформяне на достъп до каналите - Д-р Тери Панкук

1. Рядко използвам ултразвук, за да си осигуря достъп до каналите. Борерите за полиране на композити са много по-ефективни и заглаждат стените по-добре.
2. Началното навлизане правя принципно от палатинално към букално мезиално напред и успоредно на мезиалната стена на коронката на зъба.
3. Обикновено намираме мезиалното пулпно рогче най-напред, защото то е най- коронарно разположено. Навлизаме в пулпната камера в тази зона и пилим към палатиналното пулпно рогче. После към дисто-букалното, което е най- трудно за откриване.
4. Разширявам трите ъгъла на кавитета, така че да осигуря пряк достъп по права линия до орифициите на Мезио-Букален1, Дисто-Букалния и Палатиналния канали.
5. След това използвам полирно диамантено борче тип "яйцевидно", за да оформя входа на орифициите на трите канала. Не навлизам в дълбочина в каналите !
6. После с конично полирно диамантено борче отстранявам тази част от орифицийния дентин, който пречи на достъпа ми по права линия до каналите.
7. На този етап Мезио - Букален 2 канал при некомплицирани случаи е много лесно да бъде индентифициран. Даже не си помисляйте да пъхате пила в този канал на този етап. Не му е времето за това.
8. Оформям само орифиция на МБ2 с борче тип "яйцевидно". Пиленето трябва да е повече "настрани" на ширина, отколкото в дълбочина. Така откривам добре входа на канала.
9. Премахвам надвисналия над МБ2 дентин и заглаждам със същото борче.
10. Сега вече е безопасно да използваме ръчни пили. Започвам началната обработка на каналите, като оставям МБ2 за най-накрая ! Ако МБ1 и МБ2 се сливат, екстирпацията на нерва от МБ1 е по-добрият подход и опростява обработката като цяло.
ПОМНЕТЕ , че винаги трябва обилно да промивате с хипохлорит по време на инструментирането на каналите ! Турбинните борчета трябва да използвате с обилно водно охлаждане. Водата ще отмие дентиновите отпилки. Преди да използвате първите ръчни пили първо промивате с ЕДТА веднага след водата от турбината. Така ще отстраните остатъците от дентинови отпилки още по - ефективно и ще можете да видите орифициите на каналите и наличните "гънки" на пулпната камера.
11. Навлизам няколко пъти в каналите с ръчни пили с леко "закривен"връх, без да достигна до края на канала. Трябва да сте сигурни, че не сте стигнали края на канала !
12. После разширявам с конично полирно диамантено борче началото на каналите, като навлизам внимателно в дълбочина БЕЗ върха на борчето да докосва стената на каналите, иначе ще се получи праг ! При по малки зъби за целта можете да се използвате "яйцевидно" диамантено борче с малък диаметър / по- продълговато /
13. Навлизам в каналите с ръчни пили с извит връх отново. Това ми осигурява обработка на орифициите в посока "далеч от фуркацията" и ъгъла на навлизане на инструмента в каналите после ще е много по-безопасен.
14. Ако на този етап инструментирането с ръчни пили "предполага" проста анатомия, която осигурява лесно придвижване апикално на ръчните пили, то може в подбрани случаи да използвате и машинни пили. В голяма част от случаите аз не използвам машинни пили, докато не достигна до крайната фаза на почистване и оформяне на каналите.
15. Сега можете да използвате GG , за да разширите горната трета на каналите. Аз използвам от 1 до 4 - САМО ПАСИВНО ! Никога не упражнявам натиск върху дентина, така че отнемам дентина едновременно от всяка част на стената на канала. Идеята е да направя една овална канална система да има малко по-кръгла форма. Така ще мога да я почистя по-добре и ще стигна по-лесно до апикалната трета на каналите.
Просто позволете на GG да пилят "леко"и използвайте RC -Prep по пода на пулпната камера, за да поема отпилките. Много често пасивно използвания GG почти не навлиза в МБ2 - нека това да не Ви притеснява. Коронарното разширение на този канал може да бъде направено малко по-късно.
16. На този етап използвам апекс-локатора си, за да определя работната дължина. Правя и ренгенографии за определяне на работната дължина ренгенографично. Можете да откриете, че МБ2 се слива с МБ1 на коронарно ниво. Бъдете силно консервативни при инструментирането. Опитайте пак с ръчни пили и доразширете пасивно с GG.
17. От този момент започваме истинското инструментиране и почистване на каналите.