Запълването на коренови канали с много голям диаметър е предизвикателство за всеки стоматолог. Преди появата на биокерамиките за употреба в ендодонтията запълването на канали с размер над 50 можеше да става качествено само с МТА и с използване на микроскоп и специални инструменти.
Появата на биокерамичната паста iRoot SP промени тотално методите за запълване на много големи канали. Благодарение на този материал днес всеки добър стоматолог разполагащ с пълнители тип Лентуло и съответните размери гутаперчови щифтове може да запълни всеки канал независимо от размера му.
Представям Ви случай на централен резец с голяма радикуларна киста. (извинявам се за качеството на снимката, но в такъв вид ми беше донесена от пациента )
Пациентът беше изпратен при мен от колега за оперативно лечение на кистата.
При първоначалния преглед се установи, че кореновият канал на зъба се
нуждае от допълнителна механична и химична обработка.
След разговор с колегата получих съгласието му да дообработя канала на зъба и да го запълня с биокерамична паста преди операцията. Инфекциозният процес, както се получава почти винаги при такива случаи, беше разрушил напълно апикалното стеснение на канала и затова последната използвана от мен пила беше # 110.
Как можем да запълним толкова голям канал без нужда от микроскоп и специални инструменти ?
Заради наличието на голяма киста и големия диаметър на канала в апикалната му трета постоянно изтичаше кистозно съдържимо и правеше адекватното подсушаване на канала изключително трудно.
Диаметърът на пластмасовите апликатори давани заедно с биокерамичната паста iRoot SP е по-малък от # 110. Прикрепих такъв апликатор към аспирационната канюла и започнах да аспирирам кистозната течност от апикалната трета на канала. После извадих бързо края на апликатора от канала и подсуших последния с няколко хартиени щифта с подходящ размер. Бързо отстраних последните хартиени щифтове и максимално бързо на бавни обороти ( 100 - 150 обор. / мин.) с най- големия размер пълнител тип Лентуло вкарах до края на канала достатъчно количество биокерамична паста iRoot SP. После с гутаперчов щифт #40.06 с отрязан връх кондензирах с движения нагоре-надолу в канала биокерамичната паста в апикалната трета на канала. Накрая уплътних биокерамиката към стените на канала с гутаперчов щифт #40.06 така, че последните два мм от канала да са запълнени само с биокерамична паста.
Показал съм как се прави това на този линк www.youtube.com/watch?v=Pz44YMgCkqk
Налице е леко препресване на биокерамиката, но това не е проблем защото излишният материал ще бъде премахнат при оперативното отстраняване на кистата. Поради близостта на кистата до пода на носа предпочетох да направя първо декомпресия на кистата и едва след няколко месеца, когато размерът на кистата намалее значимо ще пристъпя към кистектомията. Така рискът от контакт с носната лигавица интраоперативно и рискът от инфекция причинена от назални микроорганизми ще са минимални.
Същият метод на запълване с биокерамична паста може с успех да се прилага и при случаи с вътрешна резорбция в рамките на кореновия канал. Вече няма нужда първо да се използва МТА и после да се запълва канала с епокси сийлър и гутаперча. Благодарение на биокерамичната паста такива проблемни и трудни за лечение случаи могат да се лекуват безпроблемно без нуждата от апаратура за десетки хиляди лева.