неделя, 16 септември 2012 г.

Кое лекува - скъпите "джаджи" или добрият зъболекар - 2

Преди около месец моят колега Роберто Кристеску, един изключително добър ендодонт практикуващ в Холандия, ми изпрати много интересен "компилационен" слайд.


Какво ни казва този слайд ? 

През 60те - 70 те години при изцяло ръчна обработка на кореновите канали със стандартни ръчни коренови пили, без използване на микроскоп и лупи, без машинни пили и всякакви други "чудеса" на техниката успехът на кореновото лечение е бил 79 % !

През периода 1980 - 1990 се въвежда използването на машинните пили, ултразвука и микроскопа при кореновото лечение на зъбите. Би трябвало да има значимо по-добри лечебни резултати с въвеждането на тези нови технологии. Процентът на успех при лечението противно на очакванията обаче пада на 76 %  ?

Каква е изненадата да разберем, че въпреки въвеждането в практиката на още и още технологични " чудеса" през последните десетина години вместо да се увеличава, процентът на успешните лечения пада с цели 10 % в сравнение с 1960 год. до 68 % !

Това от гледна точка на логиката изглежда абсурдно, но не е. Защо се получава така ?
Защото и на Запад и на Изток все повече колеги започват да се осланят на технологиите да им свършат "мръсната" работа. "Да, ама не !" както казваше преди години Петко Бочаров.
Все още нито микроскопа, нито машинните пили с кръгло сечение могат сами да "излекуват" овалните, с неправилна форма и уникални като анатомия криви коренови канали. ( micro CT - Dr. R. Zapata - Brazil )
Mашинните пили могат да скъсят времето за начална обработка на канала, но истинското механично почистване на най-важната апикална трета на канала винаги трябва да става с ръчни пили. Ръчната обработка отнема доста повече време, но само тя увеличава максимално шансовете за успех на едно кореново лечение при положение, че на практика никога не можем да почистим даже и "най-лесния" канал на 100 %.

В днешно време част от колегите,особено по-младите колеги, след като са посетили известен брой "рекламни" лекции или 2 -3 дневни фирмени курсове за обработка на каналите с "най-новите" машинни пили започват да смятат, че обработката само с машинни пили е достатъчна. Затова не се "затормозват" да обработят допълнително апикалната трета с ръчни пили. 

Положеният от зъболекаря труд трябва да бъде заплатен адекватно на знанията и уменията му, но за съжаление днес максимата "Времето е пари" започва да става по- важна от крайния резултат постигнат след лечението. 

Ако искаме пациентите ни да са доволни от лечението, което им предлагаме трябва да си вършим и нашата част от работата, а не да разчитаме само на лъскавите и впечатляващи пациента джаджи. Пълният с "джаджи" кабинет може и да впечатли пациента, но това ще е само първия път.