Лечението на вътрешна резорбция на корена до началото на 2008 ставаше със "запечатване" на зоната на резорбция с МТА и последващо запълване на канала с гутаперча и сийлър.
Такава техника е изключително трудоемка и изисква, ако не работа с микроскоп, то поне използуването на увеличителни лупи. Допълнително, МТА е изключително трудно за пренасяне до зоната на резорбция и адаптирането му в тази зона без използване на увеличение особено в горните две трети на канала е на границата на възможностите на повечето колеги.
С появата на хидрофилния нано-биокерамичен сийлър iRootSP в началото на 2008 година случаите с вътрешна резорбция на корена вече могат успешно да бъдат лекувани и от колеги, които не разполагат с увеличителни лупи или микроскоп.
Каналът се инструментира и промива според известните вече протоколи. / протоколът, който аз използвам е описан в постинга за лечение на акутните периодонтити /. Подсушава се канала с хартиени щифтове. Запълването на частта от канала над зоната на резорбция става по метода "капилярна кондензация" на Д-р Деян Косев /Дентал Трибюн - Февруари 2009 /
Поставя се накрайника на спринцовката с iRootSP и се запълва формираният в коронарната част на канала резервоар със сийлър. После с подбрания съответен номер плъгер или спредер се "кондензира" сийлъра към стените на канала и апикално. След извършеното запълване на частта на канала над зоната на резорбция се добавя още сийлър, така че той да запълни и зоната на резорбция. Накрайника на спринцовката е достатъчно тънък, за да позволи навлизането дълбоко в адекватно разширения канал. Накрая пълнежа се уплътнява с подходящ по размер гутаперчов щифт. Добавят се при необходимост допълнителни гута щифтове.
Показаният случай демонстирира приложението на описаната техника. На първата снимка виждате ситуацията преди лечението. Втората снимка показва контрола на проходимостта на обработения канал / стрелката показва зоната на резорбцията /. Третата снимка показва запълнените канали. Четвъртата снимка показва увеличена зоната на резорбция добре запълнена с iRootSP. Поради факта, че този сийлър е хидрофилен той търси влагата в канала, която му е нужна, за да се втвърди. Затова и влагата откъм зоната на резорбция стимулира адаптацията на сийлъра към кореновия дефект и помага за втвърдяването му. С тази техника лечението на кореновата резорбция и запълването на канала става едновременно и много по-лесно в условията на една "средностатистическа" дентална практика.
