събота, 21 февруари 2009 г.

Лечение на пулпити и периодонтити на временни зъби

Преди известно време имаше дискусия в стоматологичен форум за това какво е съвременното лечение на пулпити и периодонтити на временни зъби.
Ще споделя моя опит в това отношение.

Лекувам такива случаи без прилагане на арсен под местна анестезия. Или директно с памуче напоено с анестетик поставено при големи дефекти направо в пулпната камера или пък с поставяне на класическа анестезия. После с диамантено борче под водно охлаждане внимателно премахвам коронковата част на пулпата и след това с много малко кръгло борче навлизам без да отнемам от стените на каналите доколкото е възможно в орифициите им. Спирам кървенето с поставяне на тупферче кислородна вода за 3 - 5 минути и накрая промивам с 3 - 5 мл физиологичен разтвор. Подсушавам с памучно тупферче.
От тук нататък :
Преди няколко години - забърквах СПАД почти "до сухо" и с щопфер почти без натиск го поставях в пулпната камера, така че да навлезе и малко в орифициите на каналите. После поставях временна вложка за 24 часа. На другия ден поставях подложката и обтурацията. Изключително рядко ми се е налагало да прелекувам така лекувани временни зъби. Недостатъкът на този подход е оцветяването на обтурацията и зъба впоследствие. Това не е от особено значение, като се има предвид ,че временните зъби се сменят.

В момента на "Запад" лекуват такива зъби с железен сулфат или калциев хидроксид примесен с йодоформ. Железния сулфат може да причини остатъчна хидролиза на пулпата, а пък йодоформа оцветява зъба.

Откакто имам възможността да ползвам МТА започнах да лекувам такива зъби с МТА. След гореописаната обработка на зъба забърквах МТА - Ангелуш и го поставях вместо СПАД пастата така, че да покрие и херметизира входа на орифициите на каналите. Поставях леко влажно памуче и временна вложка. Обтурирах зъба след 24 часа. МТА оцветява обтурацията. Той има изразен антибактериален ефект и е абсолютно биопоносим. Недостатъкът му е, че много трудно се работи с него - трудно се пренася до кавитета, а приложението му при деца е още по-трудно по обясними причини.

От началото на 2008 вече имам на разположение БиоАгрегат - нано-биокерамика за приложение при всички индикации, при които се прилага и МТА, включително и при лечение на пулпити и периодонтити на временни зъби. Тази биокерамика има много предимства. Има рН над 12 веднага след забъркването си и го запазва над 12 до 3 дни след втвърдяването си. Бяла е на цвят и не оцветява зъба и обтурацията. Много лесно се забърква, лесно се пренася и лесно се манипулира в кавитета. След обработка на зъба както описах по-горе се забърква една капка дестилирана вода с една мерителна лъжичка прах от опаковката БиоАгрегат. Може да се добави допълнително прах, за да се постигне консистенция "на гъсто забъркан ГЙЦ или фосфат цимент за залепване на коронка". С подходящ инструмент - върха на стоматологична сонда или малък шпатул се взема от забъркания материал и се пренася в кавитета на зъба. Адаптира се с инструмента така, че да покрие добре пода на пулпната камера и орифициите на каналите. Дебелината на слоя да е около 0.8 - 1 мм. Със стерилно памучно тупферче се отнема излишната влага от забърканата и адаптирана в кавитета биокерамична "паста". Веднага отгоре покривам адаптирания БиоАгрегат с компомер "Ionosit" на DMG и фотополимеризирам за 20 секунди компомера. Завършвам зъба в едно посещение с поставяне на ГЙ или композитна обтурация. Една опаковка БиоАгрегат обикновено стига за лечение на поне 20 временни зъба по описания начин.

Съвременното лечение на пулпити и периодонтити на временни зъби става с БиоАгрегат или МТА. Методът с използване на СПАД описан по-горе също върши добра работа.

Като допълнителна информация - в момента СПАД е по-скъп от БиоАгрегат - СПАД-ът е над 100 лв опаковката, докато БиоАгрегат е 85 лв. за една опаковка.