1. Обработка на каналите на зъба с екстирпация на нерва и последващо няколкократно запълване на каналите с Индекстол до отзвучаване на болката при перкусия. Следва почистване на канала със спирт, подсушаване и дефинитивно запълване с коренопълнежна паста - СПАД или подобна. При наличие на субпериостална реакция / подуване се предписва и антибиотик.
2. Обработка на каналите на зъба с екстирпация на нерва и последващо няколкократно запълване с калциев хидроксид. След отзвучаване на перкуторната болка каналите се запълват или с коренопълнежна паста или с гутаперка и сийлър.
Моето лично мнение е, че що се отнася до временната вложка в канала, при положение че за промивката на каналите се използват - редуващи се 2.5 % хипохлорит и 17 % разтвор на ЕДТА при упорити периодонтити по - добър резултат се постига при временно запълване с Индекстол вместо с калциев хидроксид. При тази промивка хипохлоридът не трябва да се вкарва в канала под налягане, защото при акутен периодонтит може лесно да премине извън апекса и ситуацията да се усложни допълнително. Иглата на спринцовката с хипохлорит при промивка не трябва да "затяга" в канала, а да влиза свободно в него.
Повлияването на костните лезии при прилагане на горните два подхода става бавно - от порядъка на 7-8 месеца до повече от година. Даже и след този период има риск от рецидив заради оставащите възможности за микропросмукване и подновен бактериален растеж. Рискът се дължи на факта, че и коренопълнежната паста и топлата гутаперча се свиват и между тях и стената на канала остават достатъчно широки микропространства позволяващи микробен растеж в тези рискови места в апикалната трета на канала.
С въвеждането в клинична употреба на биокерамичния сийлър iRootSP в началото на 2008 година вече има нови възможности за лечение на акутните периодонтити в рамките на едно посещение. Качествата на този сийлър позволяват постигането на резултат от проведеното лечение в рамките на седмица до 2 месеца след запълването на каналите на зъба.
Той има изразено антибактериално действие благодарение на високото си рН, което остава над 12 за период до една седмица след втвърдяването му. Този сийлър убива над 99 % от Ентерококус фекалис при контакт с бактериална култура ин витро в рамките само на ДВЕ минути. Този ефект е налице до 3 дни след втвърдяването на сийлъра !
Смята се, че антибактериалното действие на керамично базираните iRootSP и МТА се дължи и на други неизвестни засега фактори освен на високото им рН.
Антибактериалната активност на iRootSP съчетана с отличната херметизация на апикалната делта на канала в постоянно влажна среда и остеокондуктивността на този сийлър могат да Ви осигурят отлични резултати при лечението на акутните периодонтити в едно посещение.
ВАЖНО ! - И при запълване на каналите с iRootSP е необходимо провеждането на добра иригация на канала, по време и след инструментирането му. Преди началото на инструментирането "заливате" пода на пулпната камера с 17 % ЕДТА и започвате обработката на каналите - било изцяло ръчно или пък комбинирано - според възможностите на конкретната дентална практика. Принципно няма разлика в качеството на обработката при изцяло ръчна обработка и при използването на машинни пили, но при ръчната обработка е нужно доста повече време. След "прохождането" на канала с пила 08 и 010 аз "заливам" орифиция с хипохлорид и продължавам инструментирането с по- голям номер пили. Преди всеки следващ номер пила добавям хипохлорид и прохождам до работната дължина с пила 08.
След постигането на адекватно разширение на канала правя редуващи се промивки с 2.5 % р-ор на хипохлорит, 3 % кислородна вода и 17 % р-ор на ЕДТА. Промивам с поне 3 мл хипохлорит, последван от 2 мл кислородна вода за да неутрализирам остатъците от хипохлорида / ако добавите веднага ЕДТА се получава термична реакция при контакта на ЕДТА-та с хипохлорида /. При контакта на кислородната вода с хипохлорида се получава вода и се отделя кислород, което е благоприятно при преобладаващо анаеробната флора при един акутен периодонтит. После промивам с поне 2 мл ЕДТА. Правя такава иригация поне 3 пъти една след друга за всеки канал. След последната такава промивка финално промивам с поне 3 мл хипохлорит. Изчаквам 3 - 5 минути и накрая промивам с 5 - 10 мл физилогичен разтвор. Окончателно преди подсушаването на канала при акутен или хроничен периодонтит промивам с 3- 5 мл разтвор на метронидазол.
Подсушавам с хартиени щифтове и запълвам с iRootSP по метода на "капилярната кондензация" разработен от Д-р Деян Косев / Дентал Трибюн - броя от Февруари 2009/
Постиганите от мен резултати след такова лечение са повече от добри и клиничният случай показан тук ги демонстрира достатъчно добре.
Акутен периодонтит при пациент на 52 години. Друг колега от друго населено място е отворил зъба преди мен, при което по думите на пациента от каналите е излязла гной. Колегата е отворил каналите доколкото е могъл и е оставил зъба отворен. Болката намаляла значително и пациентът не потърсил допълнителна помощ през следващите 12 дни. След 12-ия ден силната болка "пак се върнала" и пациентът дойде за допълнително лечение. Обработката на каналите направих изцяло ръчно със стоманени К пили на POLDENT и съгласно описания вече протокол за иригация. По време на инструментирането на каналите използвах първо ЕДТА в пулпната камера и после хипохлорит вътре в канала по време на работа с инструментите.
При запълването на каналите след кондензирането на биокерамичния сийлър бяха поставени и единични гутаперчови щифтове.
Виждате размера на периапикалната лезия преди моето лечение и промените настъпили само ЕДНА седмица след запълването на каналите с iRootSP.

