вторник, 17 март 2009 г.

За имплантатите и костта

В два форума едновременно виждам как колеги се опитват да фаворизират една или друга имплантатна система. Няма имплантати с "магически" качества, колкото и да им се иска на създателите на конкретните имплантатни системи техните имплантати да са такива. В днешно време при правилно планирано и изпълнено имплантатно лечение резултатите постигани с различните системи са бих казал почти еднакви с конкретни единични изключения разбира се в полза на една или друга

Това, което има най-голямо значение е "нейно величество" костта ! Нямаме ли достатъчно дебела кост около имплантата тогава липсва и дълготрайния успех на една имплантация !

Второто нещо с изключително голямо значение е опита на стоматолога работещ с конкретната имплантатна система. Един опитен имплантолог може да постига добри резултати със системата Bicon /много добър избор когато има нужда от имплантати по-къси от 10 мм /, но ако същите такива имплантати "попаднат" в неопитни ръце резултатите съвсем не са същите.

Ако имплантати Bicon или Ankylos например се поставят на нивото на костта ремоделирането на костта "завършва" на ниво първо ребро / "витка" - т.е. на същото място където то се наблюдава и при т.нар. винтови имплантати.






















Подобни на показаната по-долу снимка се използват за демонстрация на предимствата на Bicon пред винтовите имплантати. Но какво РЕАЛНО виждаме на тази снимка - и при двата имплантата ремоделирането на костта е спряло на ниво "първа витка/ребро". Ако двата имплантата са били поставени ЕДНОВРЕМЕННО, за да можем коректно да ги сравняваме, то нивото на костта при винтовия имплантат е било просто по начало по- ниско. В показания случай двата имплантата са поставени в различно време и това, което се вижда е, че ремоделирането е спряло на първа витка/ребро и при двата типа имплантати. Нивото на костта обаче е било различно по време на имплантациите.




















Когато едни такъв тип имплантат се постави "както трябва", костта просто "възприема" началото на имплантата, като "първа витка" и спира ремоделирането на това ниво.
















Случва се и при субкрестално позициониране на Bicon имплантати да не се получи желаният резултат / увеличете снимката след като я запомните за да се вижда по - добре /
При този случай е налице значима костна резорбция и при трите имплантата достигаща, както може да се очаква до първото ребро !


Има и система наречена Quantum, дизайнът на която позволява поставяне на имплантата, както "суб" така и "супра" крестално с отлични резултати























Другият мит - мини витките в кортикалната кост.

Ниските мини витки ( ASTRA , IMTEC ) , не винаги дават предвидими резултати. Виждате загубата на кост около имплантат ASTRA даже преди да е бил натоварен.
































Мини витки с по-голяма височина /например 0.2 мм / дават много по-предвидими резултати ( имплантати ARDS поставени в горната челюст)
















Даже и рекламираните като "изключително здрави" типове имплантати могат да се фрактурират, ако не е подбран подходящият диаметър и коректното протетично възстановяване / т.е. факторът опит на имплантолога е от изключително голямо значение, а не типът на използваната имплантатна система /
Случай на фрактуриране на абатмънтите на Bicon имплантати и случай на фрактура на самия Bicon имплантат заради грешки на имплантолога.























Ето още един пример, че успехът не зависи толкова от вида на имплантатната система - неуспешен Straumann имплантат
















Всичко гореказано означава, че резултатите постигани с различните имплантатни системи в над 99 % от случаите ще бъдат еднакви, когато имплантатите се поставят от стоматолог с опит в имплантологията. От значение най-вече са наличната кост и уменията на поставящия конкретния тип имплантати.

Що се отнася до самите имплантати - винаги е добре да имаме съчетание между добра имплантатна система и добра цена на предлаганите имплантати. ( последното е от голямо значение в България, за да даде възможност на начинаещия имплантолог да натрупа опит - т.е. да има възможност за поставяне на повече имплантати )


П.С. Всички поместени снимки се използват с разрешението на колегите, които ги притежават.