За тези, които се "занимават" или възнамеряват да започнат да се "занимават" с дентална имплантология може би опита ми за формулиране на десетте "най-важни" принципа ще е от полза.
1. Постигане на отлична първична фиксация веднага след поставянето на имплантата в косттаТова е изключително важно изискване, както за едночастовите /даже в по- значима степен за тях /, така и за двучастовите имплантати.
За тези, които се "занимават" сериозно с имплантология достатъчно дълго време, е ясно, че проблеми с интеграцията в костта се наблюдават в над 95 % от случаите в периода до 6- ия месец след имплантирането. Късната загуба на кост е най-често резултат от претоварване на костта като следствие от неправилно изпълнение на протетичната конструкция върху поставените имплантати и/или неправилно планирано преди началото му лечение.
Заради възможната липса на достатъчно добра фиксация в костта при имедиатното имплантиране, аз не влизам в групата на практикуващите имедиатна имплантация. В добре подбрани случаи може да имплантирам в рамките на 1-2 месеца след изваждане на зъба и то само в областта на фронта, като задължително временната корона е в инфраоклузия за 3 - 6 месеца след поставянето на имплантата.
Първичната фиксация не е от толкова изключително значение при класическа двуфазова имплантация - поставяне на имплантата в костта и покриването му с ламбо, така че да няма директна връзка с устната кухина. Тогава и при "прес-фит" имплантатите / например Bicon или Quantum / може да се постигне добра интеграция стига по време на интеграционния период имплантатите да не бъдат натоварвани по някакъв начин.
2. След екстракция на зъбите алвеоларната кост променя анатомията сиТези промени са строго индивидуални при всеки пациент и са от голямо значение при съставяне на плана на лечение, за да се постигнат желаните дълготрайни крайни резултати.
За да бъде успешно едно имплантатно лечение трябва винаги да има поне 1 мм кост около имплантата ! По отношение на наличната кост не трябва да се правят НИКАКВИ компромиси, защото такива компромиси водят до проблеми и загуба на кост в рамките на няколко години след поставянето и натоварването на имплантата. Ако нямаме достатъчен обем кост за поставянето на поне 3.75 мм имплантати /т.е. поне 6 мм дебелина на костта / ние трябва да я създадем, ако искаме да постигнем дългогодишен траен резултат с нашето имплантатно лечение.
По-малък диаметър имплантати могат да бъдат използвани в случаи на "по-тънка" кост с използване на "ball attachments" при добре подбрани случаи или когато заместваме долни фронтални или горни латерални резци. Тогава имплантатите трябва да са направени задължително от Ti6Al4V, за да са достатъчно здрави. И в тези случаи пак трябва да имаме поне 1 мм кост около тях / т.е. за 3 мм имплантат - да имаме поне 5 мм дебелина на костта / Всичко останало ще бъде компромис, който ще ни донесе и на нас като лекуващи и на пациента като "потърпевш" само проблеми в годините след поставянето и натоварването на имплантатите.
3. Трябва да има достатъчно място за имплантата там където възнамеряваме да го поставимКогато ще поставяме имплантати в двустранно ограничен дефект на зъбната редица, освен дебелината на костта във въпросната зона, при планиране на лечението трябва да вземем предвид наличното разстояние между съседните на дефекта зъби, за да може при изпълнение на лечението да не се получи стопяване на костта оставаща между имплантатите и за да можем да постигнем максимален естетичен ефект при изработването на протетичната конструкция.
Ето защо при планирането на лечението трябва внимателно да се преценят наличната кост и размера на дефекта, за да се подберат имплантати с подходящ диаметър, които да осигурят запазване на костта между тях, здравина на възстановяването при дългогодишно натоварване и максимална естетичност на изработената протетична конструкция.
4. Меките тъкани са от изключително значение за постигане на максимален естетичен ефект при лечение с имплантати, но формата им зависи ОТ КОСТТА под тях !Независимо от използваните, от който и да било имплантолог хирургични техники, максималния "естетичен вид" на меките тъкани около възстановявания с помоща на имплантати зависи изключително много от наличието на подлежаща кост под меките тъкани. Костта е тази, която осигурява "подкрепата" на меките тъкани. Ако нямаме кост за която да се "хванат" меките тъкани постигнатият естетичен резултат много бързо ще бъде загубен. Развива се персистиращ периимплантит, който задължително довежда до допълнителна загуба на кост около имплантатите с усложняване на ситуацията и съмнителен резултат от лечението във времето.
Компромисите с естетиката в дисталните участъци са приемливи, ако трябва да осигурим функцията съобразявайки се с наличната във въпросния участък на зъбната дъга кост.
При работа в зоната на фронта и премоларите нещата са по - сложни и там е най-добре да се имплантира в периода 3 до 6 месеца след загубата на зъба при наличие на достатъчно кост. Ако няма необходимия обем кост, трябва да я създадем преди поставянето на имплантата, ако искаме максимални резултати от нашето лечение.
5. Правилния избор на абатмънт и начина, по който той ще "излиза" от венеца са от голямо значение за крайния естетичен резултат6. Ранното радикално лечение на усложненията ни спестява големи главоболия и ни осигурява предотвратяване на още по-големи проблеми по- нататък във времето.Например : По-добре е при загуба на кост в областта на цялата дебелина на горната кортикална "пластинка" /най-горните 5 мм около имплантата /да експлантираме имплантата и да поставим мембрана със или без костно-заместващ материал, отколкото да се опитваме да "оставим" такъв имплантат във функция още няколко години. Методиките за "лечение" на такъв проблемен имплантат осигуряват дискутабилни резултати и допълнителната загуба на кост с промени и в анатомията/формата на същата е значителна. С навременната експлантация на такъв проблемен имплантат предотвратяваме допълнителна голяма загуба на кост и осигуряваме повече възможности за постигане на добър резултат във времето при поставяне на нов имплантат на същото място след "ремоделирането" на получилия се костен дефект.
7. Винаги трябва да бъдат поставяни ДОСТАТЪЧНО НА БРОЙ имплантатиТова е най-често допусканата грешка при планирането и изпълнението на едно имплантатно лечение. Не трябва да се правят компромиси с броя на имплантатите, заради невъзможността на пациента да плати за лечение с необходимия брой имплантати, ако ще изработваме неподвижно циментирана върху имплантатите конструкция. НЕ Е ЖЕЛАТЕЛНО и изработване на конструкции включващи естествени зъби и имплантати, заради невъзможността на пациента да плати за повече имплантати.
8. Планът Ви на лечение с имплантати ВИНАГИ трябва да предвижда "спасяването" на случая при възможни проблеми в бъдеще време9. Имплантатното лечение с подвижни конструкции не означава игнориране на споменатите по-горе принципиМакар и да позволява използване на по-малко на брой имплантати, лечението на пациенти с подвижни конструкции закрепващи се за имплантати не трябва да означава пренебрегване на принципите на механиката и начина на разпределение на натоварването при използване на такива конструкции.
10. Имплантатите не са нещо, което "поставяте и забравяте". На практика избирайки да лекувате един пациент с имплантати означава, че този пациент става "прикрепен" към Вас в следващите години.Поставящият имплантати стоматолог би трябвало да е наясно, че той ще е този който трябва да се грижи за такива пациенти за период от поне 10 години след завършване на имплантатното лечение. Такава грижа за имплантатно лекувани пациенти има положителна и отрицателна страна. Ако правилно сте планирали и изпълнили лечението много по-вероятно е да имате само положителни емоциии при срещите си с тези Ваши пациенти :-).